روش های نصب لوله های GRP بلفا

روش شماره 1

  • بستر با دقت ساخته شود.
  • ناحیه Backfill لوله تا 300 میلی‌متر روی تاج لوله با گرانول فشرده و تا سطح تراکم نسبی مورد نیاز آماده شود.

توجه: برای کاربردهای بدون فشار، فشرده سازی 300 میلی متر روی تاج لوله اعمال نمی شود.

روش شماره 2

 

  • Backfill کردن تا سطح 60 درصد قطر لوله با مواد پرکننده مشخص شده تا سطح تراکم نسبی مورد نیاز.
  • Backfill کردن از 60 درصد قطر تا 300 میلی‌متر روی تاج لوله با تراکم نسبی لازم برای دستیابی به حداقل مدول خاک 1.4 مگاپاسکال.

نکته 1: نصب به این روش برای قطرهای کوچک قابل اجرا نمی باشد.
نکته 2: این روش نصب برای شرایط بار ترافیکی بالا مناسب نیست.

تاسیسات جایگزین برای تطبیق با شرایط خاص شامل ترانشه های وسیع تر، تثبیت خاک، ژئوتکستایل ها و غیره توسط شرکت مهندسی پیشتاز صنعت پارس خرم قابل طراحی است. دستورالعمل های نصب بلفا برای لوله های دفنی جهت هر پروژه منحصر به فرد می باشد. 

لوله‌های GRP بلفا را می‌توان در موقعیت‌های مختلف از جمله کاربردهای روی زمین، زیر آبی، بدون ترانشه و شیب‌دار نصب کرد. این برنامه ها می توانند به برنامه ریزی اولیه و مراقبت بیشتری نسبت به نصب لوله های دفنی استاندارد نیاز داشته باشند. لطفا برای اطلاعات بیشتر با شرکت مهندسی پیشتاز صنعت پارس خرم تماس بگیرید.

 

ترانشه برداری

ترانشه باید همیشه به اندازه کافی عریض باشد تا امکان قرارگیری و متراکم شدن مواد Backfill اطراف لوله را فراهم کند و پشتیبانی مناسب لوله را تسهیل نماید. عمق نمودارهای پوشش ارائه شده در این مطلب بر اساس عرض ترانشه فرضی 1.75 برابر قطر اسمی لوله است. عرض کمتر از 1.5DN نیز در این فرض ممکن است قابل دستیابی باشد، لکن محدودیت های دفن لوله قطعاً تحت تأثیر قرار خواهند گرفت. در شرایط فوق العاده لطفا با تیم تخصصی بلفا مشورت کنید.

بسترسازی

بستر ترانشه، از مواد مناسب، باید پشتیبانی یکنواخت و مستمر لوله را فراهم کند.

مواد Backfill

برای اطمینان از یک سامانه لوله-خاک رضایت بخش، باید از مواد پرکننده صحیح استفاده شود. بیشتر خاک های درشت دانه (که توسط سازوکار خاک های یکپارچه طبقه بندی شده اند) بستر قابل قبول و مواد Backfill منطقه لوله هستند. در مواردی که دستورالعمل ها اجازه می دهد از خاک بومی به عنوان Backfill استفاده شود، ضروری است از مواد آلی احتراز بیشتری صورت پذیرد. جدول زیر خاک های Backfill قابل قبول را مشخص می کند:

 

جزئیات ترانشه استاندارد

یک جزئیات ترانشه معمولی برای لوله GRP بلفا می تواند به شکل زیر باشد:

ابعاد A حداقل 0.75 DN / 2 است
در جایی که سنگ، صخره های سخت، خاک های نرم، سست، ناپایدار یا با انبساط زیاد در کف ترانشه وجود دارد، ممکن است برای دستیابی به حمایت طولی کافی، نیاز به افزایش عمق لایه بستر باشد.
بُعد A باید فضای کافی را برای کارکردن تجهیزات متراکم فراهم کرده و اطمینان دهد قرارگیری مناسب Backfill در ناحیه مجاور لایه بیرونی بلامانع است. این ممکن است نیاز به یک ترانشه وسیعتر از حداقل تعیین شده در بالا داشته باشد (مخصوصاً برای قطرهای کوچکتر).

 

بررسی لوله های نصب شده 

پس از نصب هر لوله، حداکثر انحراف عمودی قطری باید بررسی شود. برای لوله های GRP بلفا، این روش سریع و آسان است.

انحراف قطری نصب شده

حداکثر انحراف قطر اولیه مجاز (معمولاً عمودی) باید به شرح زیر باشد:

 

حداکثر انحراف قطری درازمدت مجاز باید 5% برای قطرهای 300 میلی متر و بزرگتر و 4% برای قطرهای کوچکتر باشد. این مقادیر برای تمام کلاس های سختی اعمال می شود. برآمدگی، نواحی صاف یا سایر تغییرات ناگهانی انحنای دیواره لوله مجاز نیست. لوله های نصب شده خارج از این محدودیت ها ممکن است آنطور که در نظر گرفته شده است عمل نکنند.

بار ترافیکی

وقتی بارهای ترافیکی پیوسته وجود دارد، تمام حجم Backfill تا آخرین گرید باید فشرده شود. حداقل محدودیت های پوشش ممکن است با تأسیسات ویژه ای مانند پوشش بتنی، دال های پوششی بتنی و غیره کاهش یابد.

 

بر اساس حداقل مدول خاک Backfill ناحیه لوله 6,9 مگاپاسکال.

فشار بالا

فشار بالا بیش از 16 بار ممکن است نیاز به عمق دفن بیشتری داشته باشد تا از بالا آمدن و حرکت لوله جلوگیری شود. لوله ها ( 300DN و بزرگتر) باید حداقل عمق دفن 1.2 متر و 0.8 متر برای قطرهای کوچکتر داشته باشند.

زه بالای آب

حداقل 0.75 قطر پوشش زمین (حداقل جرم ظاهری خاک خشک 1900 کیلوگرم بر متر مکعب) برای جلوگیری از شناور شدن یک لوله خالی مستغرق مورد نیاز است. از طرف دیگر، نصب ممکن است با لنگر انداختن لوله‌ها ادامه یابد. در صورت پیشنهاد انکرینگ توسط تیم تخصصی بلفا، تسمه های مهار باید متشکل از یک ماده مسطح باشند – حداقل عرض 25 میلی متر، در فواصل حداکثر 4 متری قرار داده شوند – لطفاً واحد مهندسی فروش را در صورت نیاز برای آگهای بیشتر از جزئیات در مورد لنگر و حداقل عمق پوشش با لنگرها مطلع نمایید.

انحراف زاویه ای مفصل

اتصالات کوپلینگ به طور گسترده مطابق با EN 1119 ASTM D4161 و ISO 8639 آزمایش شده و واجد شرایط هستند. حداکثر انحراف زاویه ای برای هر اتصال کوپلینگ - اندازه گیری شده به عنوان تغییر در خطوط مرکزی لوله مجاور - نباید از مقادیر ارائه شده در جدول زیر تجاوز کند. همچنین مد نظر داشته باشید لوله ها باید به صورت مستقیم وصل شوند اما نه تا خط اصلی. سپس سپس در صورت لزوم به صورت زاویه ای منحرف شوند.

 

 

هنگامی که سیستم لوله GRP در فشارهای بیش از 16 بار کار می کند، انحراف مفصل زاویه ای مجاز باید به سطوح ذکر شده در جدول زیر کاهش یابد.

 

تغییر ناگهانی فشار ناشی از تغییرات دفعی سرعت سیال

خدمات تخصصی و مهندسی لازم در خصوص افزایش یا کاهش ناگهانی فشار ناشی، از تغییر ناگهانی سرعت سیال در سیستم لوله، نکته بسیار مهمی در نصب خطوط لوله است که توسط شرکت مهندسی پیشتاز صنعت پارس خرم به همکاران ارائه می گردد. علت معمول این تغییرات جریان، بسته شدن یا باز شدن سریع شیرها یا راه اندازی یا توقف ناگهانی پمپ ها مانند زمانی هایی است که قطعی برق اتفاق می افتد. مهمترین عواملی که بر این پدیده در یک سیستم لوله تاثیر می گذارد عبارتند از: تغییر در سرعت سیال، سرعت تغییر سرعت (زمان بسته شدن شیر)، تراکم پذیری سیال، سفتی لوله در جهت حلقه و چیدمان فیزیکی لوله.

در جایی که شرایط مشابهی برای لوله‌های GRP، فولادی و چدنی شکل‌پذیر در نظر گرفته می‌شود، فشار این تغییرات ناگهانی برای لوله‌های GRP تقریباً 50 درصد کمتر از سایرین است. لوله‌های GRP بلفا دارای حداکثر فشار سه برابر فشار اسمی هستند. یک رابطه تقریبی برای حداکثر تغییر فشار در یک نقطه معین در یک خط لوله مستقیم با تلفات اصطکاک ناچیز را می توان از روش های مختلف مهندسی محاسبه کرد، چنانچه نیاز به این مشاوره دارید حتما با گروه مهندسی فروش بلفا تماس بگیرید.