روش های اتصال لوله های GRP بلفا

کوپلینگ های GRP بلفا

 

لوله های GRP بلفا معمولا با استفاده از کوپلینگ های Dubble-Bell به هم متصل می شوند. لوله‌ها و کوپلینگ‌ها را می‌توان به صورت مجزا به محل اجرای پروژه منتقل کرد و یا به کارفرما تحویل داد. همچنین لوله‌ها را می‌توان به صورت کوپلینگ یک طرفه تحویل داد (که در پروژه های داخلی بسیار رایج است). واشر EPDM (گسکت) در کوپلینگ های GRP برای آب بندی استفاده می شود. واشرها در شیارهایی که با دقت بسیار ماشینکاری شده اند در هر انتهای کوپلینگ قرار می گیرند. گسکت های EPDM دوام بسیار بالایی در حدود بیش از 75 سال را ثابت کرده اند.

 

کوپلینگ های ترکیبی GRP بلفا

 

 

کوپلینگ مهار شده GRP و انواع دیگر کوپلینگ های ترکیبی، برای اتصال لوله ها در جایی که برای مقاومت در برابر نیروهای رانش محوری اهمیت دارد استفاده می شوند. در این نوع کوپلینگ آب بندی توسط دو واشر و چسب مخصوص اپوکسی برای انتهای هر لوله انجام می شود. ناحیه چسبانده شده با استفاده از چسب اپوکسی بین لوله و کوپلینگ اتصال بسیار محکمی را به دست می آورد که در برابر نیروهای کششی خط لوله کاملاً مقاوم خواهد بود.

 

فلنج GRP بلفا

 

در شرایط خاص می توان لوله ها را با فلنج های GRP متصل کرد. برای اتصال دو فلنج GRP با قطر بیش از 300 میلی متر، یک فلنج با شیار مخصوص واشر جهت آب بندی کافی است. ابعاد استاندارد پیچ کاری بر اساس استاندارد ISO 7005 مربوط به ساخت فلنج می باشد. فلنج هایی با ابعاد دیگر پیچ کاری را می توان بر اساس CEN، AWWA، ANSI، ASME، DIN یا JIS و غیره در صورت نیاز ساخت.

 

جوینت های Lay-Up

 

این جوینت از تقویت کننده های الیاف شیشه و رزین پلی استر ساخته شده است. معمولاً در شرایطی که اتصال لوله برای انتقال نیروهای محوری از فشار داخلی مورد نیاز باشد یا از جوینت جهت تعمیر و نگهداری خطوط آسیب دیده استفاده شود، از این مورد استفاده می شود. طول و ضخامت چیدمان به قطر و فشار بستگی دارد، لکن این نوع اتصال به شرایط متعددی از جمله عاری بودن مقطع کار از هر نوع آلودگی و ضایعات فیزیکی، کنترل شرایط خط لوله و افراد ماهر و آموزش دیده وابتسه است. شرکت مهندسی پیشتاز صنعت پارس خرم دستورالعمل های ویژه ای را در صورت نیاز به این نوع اتصال به همکاران محترم ارائه می دهد.