اطلاعات محصولات GRP بلفا

کلاس قُطر

لوله های GRP بلفا که توسط شرکت مهندسی پیشتاز صنعت پارس خرم با بالاترین تکنولوژی تولید شده اند می توانند بین قطر 100 تا 4000 میلی متر تولید شوند. لکن اقطار مرسوم در شرایط فعلی مارکت داخلی و بین المللی مابین 300 الی 2600 میلی متر می باشد. قطر استاندارد در زیر آورده شده است (به میلی متر):

 

 

با توجه به درخواست همکاران محترم، سایر قطرهای میانی را می توان بین 100 - 4000 میلی متر تولید کرد. لطفاً برای اطلاعات بیشتر با واحد مهندسی فروش بلفا تماس بگیرید.

کلاس فشار

لوله های GRP بلفا دارای محدوده کلاس فشار استانداردی هستند که در زیر نشان داده شده است. در صورت لزوم می توان کلاس های فشار دیگری نیز ارائه داد. برای محصولات غیر استاندارد، لطفا با واحد مهندسی فروش بلفا تماس بگیرید.

 

 

رتبه بندی فشار لوله های GRP مطابق با رویکرد طراحی مشخص شده توسط لایسنس بین المللی تکنوبل (شرکت مادر) ایجاد شده است. لوله ها با فشار کامل عملیاتی حتی تا حداکثر عمق توصیه شده تحت فشار قرار می گیرند. برای اطمینان از عمر طولانی که لوله‌های ما برای آن طراحی شده‌اند، قبل از تحویل لوله ها به شرکت های خریدار، قابلیت‌های متعدد زیر در هنگام انجام آزمایش ها، مورد توجه قرار گرفته و رعایت می شوند.

فشار تست هیدرواستاتیک

برای یک آزمایش میدانی ایمن و مناسب، سایر سازه ها و تجهیزات در خطوط لوله باید به درستی انتخاب و نصب شوند.

جهش 

کلاس سختی

تعاریف کلاس های سختی لوله های GRP بلفا در استانداردهای ISO و AWWA بر اساس یک اصل با ضرایب مختلف ارائه شده است. تعریفی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد «سختی حلقه ویژه اولیه» است که در استاندارد ISO بر اساس فرمول EI/D3، در N/m2 (Pa) گنجانده شده است. برای اطلاعات بیشتر به صفحه اختصاصی این موضوع در وبسایت مراجعه کنید. لوله های GRP بلفا بر اساس طبقات سختی استاندارد زیر تولید می شوند.

 

با توجه به درخواست مشتری، لوله های GRP بلفا را می توان بیش از 12500 Pa و مقادیر سفتی متوسط تولید کرد.

طول لوله

طول استاندارد لوله های GRP  بلفا 12 متر برای قطرهای بیش از 300 میلی متر است. قطرهای کوچکتر در طول استاندارد 6 متر نیز موجود است. لوله های GRP بلفا را می توان در محدوده 0.30 تا 15 متر طول برای قطرهای بیش از 300 میلی متر تولید کرد. (از جمله طول های متوسط.)

سرعت جریان

حداکثر سرعت جریان توصیه شده 3.0 الی 4.0 متر بر ثانیه است. اگر آب تمیز و فاقد مواد ساینده باشد، می توان از سرعت های تا 5.0 متر بر ثانیه استفاده کرد.

نسبت پواسون

نسبت پواسون تحت تأثیر ساخت لوله است. برای لوله های GRP بلفا، نسبت بارهای حلقوی (محیطی) و تحول محوری از 0.22 تا 0.29 متغیر است. برای بار محوری و تحمل محیطی نسبت پواسون کمی کمتر خواهد بود.

مقاومت در برابر اشعه مستقیم خورشید (فرابنفش -UV)

نور خورشید اصلی ترین منبع پرتو فرابنفش در سیاره زمین است. آزمایش ها و تحقیقات انجام شده کاملاً نشان می دهد که تخریب اشعه ماوراء بنفش برای عمر طولانی لوله های GRP تولید شده با استفاده از فناوری موجود در شرکت مهندسی پیشتاز صنعت پارس خرم موضوع قابل توجهی نیست. پیشینه تکنولوژی بلفا کاملاً قادر به انجام طرح های سفارشی است که در آن شرکت های خریدار فاکتورهای ایمنی اضافی را درخواست می کنند.

مقادیر ظرفیت بار (قدرت)

برای اهداف طراحی، مقادیر زیر را می توان برای ظرفیت بار کششی حلقوی و محوری استفاده کرد:

 

 

در نظر گرفتن دما

حداکثر دمای مجاز فلوئنت بدون کاهش فشار 45 درجه سانتی گراد است. بلفا توصیه می کند که درجه بندی فشار باید در یک کلاس کاهش یابد که دمای عملیاتی بین 46 درجه سانتیگراد تا 60 درجه سانتیگراد تنظیم گردد (به عنوان مثال، یک لوله PN16 با درجه فشار 16 بار به عنوان محصول دارای رتبه PN 10 استفاده می شود). مقاومت حرارتی لوله های GRP با استفاده از انواع رزین های مناسب می تواند تا 100 درجه سانتی گراد افزایش یابد.

انبساط حرارتی

ضریب حرارتی انبساط و انقباض محوری برای لوله های بلفا 24 – 30 * 10-6 cm/cm/°C می باشد.

ضرایب جریان

بر اساس آزمون های انجام شده، ضریب کولبروک-وایت را می توان 0.029 در نظر گرفت. این مربوط به ضریب جریان Hazen - Williams می باشد که تقریباً C = 150 - 165 بوده و ضریب زبری Mannings n = 0.009 در آن ثابت در نظر گرفته شده است. عدد زبری سطح 0.00518 در معادله دارسی ویسباخ می باشد.

خواص هیدرولیکی

با توجه به ضرایب جریان خاص، لوله های GRP بلفا دارای ویژگی های خاصی هستند:

  • سطح داخلی بسیار صاف لوله های GRP بلفا مقاومت جریان را کاهش می دهد و در نتیجه انرژی مورد نیاز و هزینه پمپاژ کاهش می یابد.
  • به دلیل مقاومت در برابر خوردگی لوله های GRP بلفا، کیفیت لوله در طول زمان متفاوت نیست. برخلاف لوله های بتنی و فولادی، ضرایب جریان لوله های GRP بلفا در طول عمر مفید آنها تغییر نمی کند.
  • برای یک دبی خاص می توان لوله قطر کمتری را در مقایسه با انواع دیگر لوله ها انتخاب کرد. مثال: خواهیم دید که به جای استفاده از لوله فولادی 2000 میلی‌متر، می‌توانیم همان مقدار سیال را با ماکسیمم تلفات یکسان از طریق لوله 1800 میلی‌متری GRP بلفا منتقل کنیم.

معادله هازن ویلیامز: HF = فرمول:

HF (head loss in meter water)
Q ( discharge in cubic meter)
L ( length of pipe line)
C (roughness coefficient)
D (pipe diameter in meter)
C (steel) = 110
C (GRP) = 150
Q (steel) = Q (GRP)
L (steel) = L (GRP)
HF (steel) = HF (GRP)
D (steel) = 2000 mm

 

 

مقاومت در برابر سایش

مقاومت در برابر سایش با اثرات ماسه یا مواد دانه ای مشابه که احتمالاً در سطح داخلی لوله وجود دارد، مرتبط است. اگرچه روش تست استاندارد یا روش رتبه‌بندی پرکاربردی وجود ندارد، منتهی لوله‌های GRP تولید شده در شرکت مهندسی پیشتاز صنعت پارس خرم با استفاده از روش Rocker Darmstadt، ارزیابی شده‌اند. با استفاده از شن، میانگین افت سایشی لوله های بلفا 0.34 میلی متر در 100.000 سیکل است. نتایج بسته به نوع ماده ساینده مورد استفاده در آزمایش می تواند متفاوت باشد.